Potomkowie Piotra Romaszkana

Adnotacje


13. Grzegorz ROMASZKAN DE

Popielniki


Józef ROMASZKAN TOROSIEWICZ

Józef mieszkał z rodziną w Kutach pod nr 243 (1822): Józef, Marianna żona, Synowie Grzegorz, Teodor, Michał i Jakub, córka Rypsyma. Jego małżeństwo z Marianną córką Michała Romaszkana wskazuje na to, że obie linie Romaszkanów - Bogdanowiczów i Kirkorowiczów były ze sobą spokrewnione. Prawdopodobnie Bogdan i Grzegorz byli braćmi.


52. Grzegorz Teodor ROMASZKAN

Arcybiskup lwowski obrządku ormiańskiego


28. Grzegorz Wincenty ROMASZKAN DE

W 1808 r. Grzegorz, zapewne świeżo po ślubie z Anną Kapri, zapisany został jako parafianin kucki pod numerem domu 38, jako głowa rodziny. Wraz z nim zamieszkiwali jego bracia: Jan, Piotr, Michał i Antoni oraz siostry Katarzyna i Rozalia. Ta gałąź rodziny Romaszkanów zrobiła niewątpliwie największą karierę majątkową i arystokratyczną. Grzegorz posiadał dobra Ispas na Bukowinie (odziedziczone po ojcu),Siemakowce i Koszyłowce. Poprzez swoje siostry oraz braci był skoligacony z rodem Bołoz Antoniewiczów ze Stanisławowa. Córka Grzegorza - Marianna została żoną swojego stryja Michała, brata Grzegorza, współwłaściciela Ispas. Karierę arystokratyczną zrobili jego syn Mikołaj, właściciel Horodenki oraz brat Piotr, właściciel Ostapia i Laszek, orzymując austriacki tytuł baronowski. Ród Romaszkanów wywodzący się od Grzegorza wygasł na jego wnukach: Franciszku (pozostał bezżenny)i Jakubie, który nie doczekał się męskiego potomka.


Anna KAPRY DE

Po śmierci męża Anna była włścicielką dóbr "Siemakowce nad Dniestrem z Biłką" (1855), które w 1902 r. należały do jej wnuka, barona Jakuba Romaszkana.


33. Piotr Paweł ROMASZKAN DE

Właściciel dóbr Ostapie w obwodzie tarnopolskim oraz Laszki i Sroki w obwodzie lwowskim (1855). 3.01.1858 r. r. uzyskał austriacki dziedziczny tytuł barona, który wygasł po bezpotomnej śmierci jego synów.
Ciekawostka: W numerze 9 z 1844 roku "Tygodnika rolniczo-przemysłowego" wydawanego we Lwowie ukazał się artykuł pod tytułem: "O krostach, którym woły besarabskie podlegają i o sposobie ich leczenia, przez Piotra Romaszkana".


71. Karolina Sabina ROMASZKAN DE

Karolina de Romaszkan poślubiła w 1855 r. hrabiego Edwarda Adama Piotra Komorowskiego herbu Korczak. Była jego drugą żoną. Hrabia był wdowcem po Marii Krystynie Eleonorze on Hildprandt (1818-1852).


72. Zygmunt Jan Pius ROMASZKAN DE

Właściciel dóbr Uhersko, Dobrzany, Wolica, Pietniczany, Wównia i Glinka w powiecie stryjskim i Ostapie w powiecie skałackim, cegielni Stilerówka we Lwowie.
Członek izby panów i marszałek powiatu stryjskiego.


73. August Józef Maria ROMASZKAN DE

Właściciel dóbr Wownia w obwoedzie stryjskim (1855)


35. Michał Gabriel ROMASZKAN DE

Dziedzic dóbr Ispas na Bukowinie.